Duomenų apsauga internete – ką turime žinotiDaugelis iš mūsų sunkiai įsivaizduotų savo kasdienybę be kompiuterio ar mobiliojo telefono. Žinoma, naudojantis šiais prietaisais neišvengiamai prisijungiama ir prie interneto platybių, įvairių paskyrų, nuolat pateikiami ir naudojami asmeniniai duomenys. Šios itin jautrios informacijos nutekinimas dažnai sukelia ir daug nemalonumų. Kaip atpažinti tokią ataką? Kaip apsisaugoti? Atsakymą rasite šiame blog‘o įraše.

Socialinė inžinerija ir fišingas

Norėdami apsaugoti savo asmeninius duomenis kasdien privalome išlikti budrūs ir atidūs. Be abejo, reikia žinoti ir tai, kad programišiai naudoja kelias sukčiavimo formas. Viena iš jų – socialinė inžinerija, kai žmogumi manipuliuojama psichologiškai. Dažnu socialinės inžinerijos atveju primygtinai prašoma paspausti ant nuorodos arba atsisiųsti įtartiną dokumentą. Taip vienu mygtuko paspaudimu įmanoma prarasti visus asmeninius duomenis.

Taip pat dažnai pasitelkiama kita sukčiavimo forma – fišingas (angl. phishing), kai programišiai bando susikurti oficialios institucijos įvaizdį bei tokiu būdu siekia išgauti konfidencialią informaciją. Tokiu atveju svarbu žinoti, jog didelės įmonės ar bankai nesiunčia tokių laiškų, kuriuose prašoma atskleisti prisijungimo duomenis.

Internete bet kada galima tapti nusikaltėlių taikiniu. Programišiai siekia pavogti tapatybę, o vėliau ja pasinaudoti arba perduoti – iš jūsų elektroninio pašto paskyros gali parašyti vadovui, kolegai ar šeimos nariui. Tokios personalizuotos atakos būna pačios pavojingiausios, nes žmonėms sunku atpažinti tikrąjį laiško autorių. Būtent todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į detales.

Kaip atpažinti galimas atakas?

Visų pirma, labai svarbu atkreipti dėmesį į siuntėją. Dažnai jis yra nežinomas, o jūsų adresas įtrauktas į gavėjų sąrašą kaip trečioji šalis. Tokiu būdu programišių siunčiamas laiškas nepatenka į šlamšto skiltį ir tiesiogiai pasiekia adresatą. Svarbu suvokti, ar jūs galėjote tikėtis gauti tokį laišką. Jei ne, vadinasi jis gali būti įtartinas ir jums reikėtų jį ignoruoti.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į rašybą. Didelės įmonės paprastai turi savo tekstų rašymo specialistus, todėl klientams siunčia taisyklingus tekstus be klaidų. Programišių siunčiama informacija dažnu atveju būna nerišli, trūksta gerų anglų ar lietuvių kalbos žinių, sklandumo. Tokiuose laiškuose nuorodos ir prisegti dokumentai pavojingiausi – nespauskite nieko, kas jums kelia įtarimų ar atrodo neįprasta.

Kaip apsisaugoti?

Kaip jau buvo minėta anksčiau, norėdami apsaugoti savo asmeninius duomenis privalote išlikti itin atidūs. Taip pat labai svarbu susikurti ne pernelyg paprastus prisijungimui prie el. pašto, socialinių tinklų skirtus slaptažodžius. Susigalvokite tokį tekstą, kuris kitiems nieko nereikštų, tačiau būtų kažkuo ypatingas jums. Svarbu nenaudoti datų, populiarių citatų ar lengvai įsimenamų kombinacijų, kurias programišiai galėtų lengvai atspėti.

Susikūrus tinkamą slaptažodį reikės jį atsiminti – tam puikiai tinka slaptažodžių tvarkyklės. Jose naudojami daugiasluoksniai saugumo standartai padės apsaugoti jūsų asmeninius duomenis. Visgi, bene pats svarbiausias dalykas duomenų apsaugoje esate jūs. Tik nuo jūsų pačių priklauso, kaip reaguosite kritinėje situacijoje ir ar nepasiduosite programišių daromai įtakai.